Nový ekologický kotel zadarmo? Díky kotlíkové dotaci dosažitelná realita

(7.12.2015) Pokud jste majitelem některého ze starších kotlů a poohlížíte se po novém, máme pro vás dobrou zprávu. Díky speciálnímu dotačnímu programu Státního fondu životního prostředí ČR máte možnost takový kotel získat takříkajíc zadarmo.

V rámci tzv. kotlíkových dotací totiž stát uhradí až 85 % nákladů souvisejících s pořízením nového kotle. Zbývající peníze pak v rámci nevratných půjček poskytnou na pořízení ekologického kotle na tuhá paliva mnohé obce.

Na dotaci má nárok každá fyzická osoba, která splní předepsané podmínky a je zároveň vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti určené k bydlení. Dotace je vyplácena jednorázově a vztahuje se pouze na kotle nejvyšší 5. emisní třídy, které splňují parametr Ekodesign.

Neodepisujte svůj kotel na tuhá paliva

Každý zdroj tepla má své výhody a nevýhody. Jedním z důvodů, proč někteří zvažují přechod na jiný typ vytápění, může být nemoderní image uhlí. Uhlí se může zdát být něčím překonaným, zastaralým a neekologickým. Realita je přitom zcela odlišná.

Uhlí zůstává nejlepším způsobem, jak ekologicky a zároveň levně a spolehlivě vytápět domácnost.

O jeho aktuálnosti hovoří i právě probíhající program kotlíkových dotací. V rámci nich plánuje stát přispět na výměnu až 100 000 kotlů po celé České republice. Do programu kotlíkových dotací je zařazeno několik ekologických kotlů na tuhá paliva předních českých výrobců.

Až 100 % nákladů dostanete zpět. Do iniciativy se zapojí i obce

Dotace na nový kotel se bude pohybovat mezi 60 a 85 % uznatelných nákladů z maximální částky 150 tisíc korun. Mezi ty se počítá nákup a instalace nového kotle a také příslušenství k němu (např. akumulačních nádob, tepelného čerpadla apod.). Peníze bude možné čerpat pouze na kotle nejekologičtější emisní třídy 5, které splňují předepsané hodnoty emisí a účinnosti, tedy tzv. Ekodesign.

Snahy o dýchatelnější vzduch kvituje i řada obcí tím, že nabídne nad rámec státní dotace nevratnou půjčku až do 100 % z ceny kotle.

K získání jistoty levného a ekologického topení na mnoho let dopředu je právě nyní ten správný čas.

Zastaralé kotle skončí do roku 2022. Pak za jejich používání hrozí vysoké pokuty

Nejméně ekologické kotle emisní třídy 1 a 2, jejichž účinnost nedosahuje ani 73 %, je už od minulého roku zakázáno prodávat. Používat se zatím mohou. I to ale skončí. Konkrétně v roce 2022. Pokud s nimi budete topit i po stanoveném termínu, riskujete vysokou pokutu. Pokud tedy chcete mít klidnou hlavu, čistý vzduch nad sebou a díky vyšší efektivitě hoření i nižší účty za topení, doporučujeme rozhodně uvažovat o koupi kvalitního nového kotle. Půjde sice o investici. Díky kotlíkovým dotacím a angažovanosti obcí se ale bude dost možná jednat pouze o investici časovou. Investici, která se vám začne vracet už v prvním roce.

Jak dotaci získat?

Pokud splňujete výše uvedené podmínky pro získání dotace, dělí vás od jejího zisku tři kroky. Je nezbytné:

  • Vyplnit žádost
  • Podat ji na příslušném krajském úřadě
  • Počkat, až krajský úřad žádost vyhodnotí a schválí

Dotaci v maximální výši 127 500 korun posléze dostanete na účet jako jednorázovou platbu. Také máte pocit, že jednodušší už to být nemůže?