Pod pokličku kotlíkovým dotacím: Vyřídit si příspěvek na výměnu staršího kotle za nový není složité

(5.4.2016) Zvažujete výměnu starého kotle za nový a využití aktuálních dotací? Nevíte, zda budete potřebovat stavební povolení nebo souhlas spoluvlastníků nemovitosti? Na podání žádosti o dotaci ještě není pozdě. Podívejte se na užitečné informace, které jsme pro vás v souvislosti s kotlíkovými dotacemi vybrali.

Vlastníte některý ze starších kotlů a rádi byste jej vyměnili za nový? Díky speciálnímu dotačnímu programu Státního fondu životního prostředí ČR máte možnost takový kotel získat takříkajíc zadarmo. V rámci tzv. kotlíkových dotací totiž stát uhradí až 85 % nákladů souvisejících s pořízením nového kotle. Zbytek pak v rámci nevratných půjček poskytnou na pořízení ekologického kotle na tuhá paliva mnohé obce.

 

Pro zisk dotace postačí, abyste byli fyzickou osobou, která splní předepsané podmínky a je zároveň vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti určené k bydlení. Dotace je vyplácena prostřednictvím jednorázového příspěvku a vztahuje se pouze na kotle nejvyšší 5. emisní třídy, které splňují parametr Ekodesign.

 

Kdy je potřeba stavební povolení?

K výměně staršího kotle za nový ekologičtější není třeba žádat o stavební povolení. Výjimkou je pouze situace, kdy měníte jeden druh vytápění za druhý (např. kotel na tuhá paliva měníte za tepelné čerpadlo či obráceně).

 

Bez stavebního povolení se samozřejmě neobjedete tehdy, pokud nějakým způsobem zasahujete do budovy jako takové. Tedy zpravidla v situacích, kdy zvětšujete okna, přistavujete zádveří a podobně. Pokud se vaše nemovitost nachází v památkové zóně či je sama kulturní památkou, budete o stavební povolení také muset zažádat. Drtivá většina žadatelů ale žádné stavební povolení potřebovat nebude.

 

K výměně je třeba souhlas všech spoluvlastníků

Pokud nemovitost pouze spoluvlastníte, budete potřebovat k výměně kotle souhlas ostatních spoluvlastníků. Postačí jejich prostý podpis. Notářské ověření není úřady vyžadováno.

 

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o dotaci?

O udělení dotace na nový kotel je velký zájem. V tuto chvíli si už o ni zažádaly napříč Českou republikou tisíce lidí. Např. v Moravskoslezském kraji úředníci garantují odpověď do měsíce a půl. Jinde se však v závislosti na místních podmínkách může tato doba lišit.

 

Ačkoliv se velmi pravděpodobně dostane na všechny, doporučujeme příliš neotálet. V řadě krajů jsou již prostředky poskytované v rámci 1. kola kotlíkových dotací vyčerpány. Např. Moravskoslezský kraj přestal přijímat žádosti do 1. kola dne 23.3.2016. Další kolo zde bude vyhlášeno na podzim 2016. Ať už žijete v kterékoli části ČR, sledujte naše tipy na topmeuhlim.cz nebo na našem Facebooku a žádná podstatná novinka vám neunikne.   

 

Máte dotaz? Naši odborníci na vytápění vám rádi poradí.