Kotle

S námi se mezi kotli neztratíte. Poradíme vám s výběrem kotle na tuhá paliva. Pomůžeme vám zorientovat s v jednotlivých typech kotlů, v rozličných funkcích, jejich výhodách a nevýhodách. Ukážeme vám, jak si vybrat ekologický kotel na tuhá paliva, na co si při jeho výběru dát pozor, jak správně zatápět a čím topit za přijatelné ceny.

Máte dotaz?

Naši odborníci vám rádi poradí.

Jaké emisní třídy je můj kotel?

(Aktualizace 11.4.2022) – Vláda podpořila návrh ministerstva životního prostředí na dvouleté odložení zákazu používání starých kotlů. Aktuálně čekáme na novelu zákona o ochraně ovzduší, která by posunula zákaz provozu kotlů první a druhé emisní třídy na 1. září 2024.
(18.6.2019) Emisní třídy kotle – pojem se kterým se dnes setkáváme poměrně často. I vy se na nás obracíte s dotazy, jaké emisní třídy je váš starší kotel. Nevíte, zda ho budete moci používat i po roce 2022?

více

Nový kotel vám starosti nepřidělá. Naopak. Budete klidně spát

(21.2.2016) Uvažujete o využití kotlíkových dotací? Odpovídáme vám na nejčastější dotazy, které se ke kotlíkovým dotacím váží. Poradíme, jakou cenu v žádosti o dotaci volit, na co vše je možné ji čerpat, nebo jak dlouho budete nový kotel muset používat. S vyřízením dotace si přitom nemusíte lámat hlavu sami. Pomohou vám certifikovaní dodavatelé.

více

Do konce roku si musíte nechat zkontrolovat kotel

(11.3.2016) Jednou za dva roky si musíte nechat zkontrolovat kotel odborně způsobilou osobou. Povinnost provést kontrolu technického stavu kotle musí provozovatelé kotlů splnit do konce roku 2016. Kdo může takovou kontrolu kotle provádět a co vám při nedodržení povinnosti hrozí?

více

Na kolik mě vyjde výměna kotle v rámci kotlíkových dotací?

(6.1.2016) Dobrý den,
mám kotel OPOP H18, vytápím cca. 85 metrů čtverečních, mam dům z opuky, 60 cm široké zdi, plastová okna a částečně zateplené stropy. Jaký typ a kolik by stál vhodný kotel? Měla bych zájem o kombinovaný s možností topit přechodně i dřevem.

více

Desatero správného topení: Jak správně topit v kotli?

(25.1.2016) Smokeman je více než výstižná přezdívka. Hrdě ji nese Ing. Jiří Horák, Ph.D., který se věnuje spalování pevných paliv v domácnostech nejen teoreticky, ale také mimo laboratoř, přímo v terénu. Je vedoucím týmu odborníků, kteří se ve Výzkumném energetickém centru při Vysoké škole Báňské v Ostravě již více než 20 let věnují problematice vlivu lokálních topenišť na ovzduší.

více

S pořízením nového kotle na uhlí pomůže Wüstenrot. Vytápět ekologicky a levně dnes může opravdu každý.

(24.1.2016) Možná jste už slyšeli o speciálním dotačním programu Státního fondu životního prostředí ČR. Ten umožňuje majitelům starších kotlů na tuhá paliva získat nový výrazně ekologičtější kotel takříkajíc zadarmo. V rámci tzv. kotlíkových dotací totiž stát uhradí až 85 % nákladů souvisejících s pořízením nového kotle. Zbývající peníze pak v rámci nevratných půjček poskytnou mnohé obce.

více

Při výběru kotle buďte obezřetní

(20.1.2016) Chcete žádat o kotlíkové dotace? Předtím, než zakoupíte nový kotel na tuhá paliva, ověřte si, že je daný kotel zařazen na oficiálním seznamu SFŽP. Takové ověření vám ale nemusí paradoxně stačit. Že je kotel na tomto seznamu uveden, totiž nutně neznamená, že ve skutečnosti splňuje podmínky dotace a že je opravdu ekologický. Jak je to možné? A na co si tedy dát pozor?

více

Typy kotlů na pevná paliva

(5.1.2016) Kotle na pevná paliva podléhají certifikaci podle norem ČSN a lze je rozdělit do kategorií podle několika kritérií.

více

Emisní třídy

(4.1.2016) Emisní třídy informují o tom, jaký limit emisí a jakou maximální účinnosti kotel vykazoval za ideálních podmínek ve zkušebně. V reálných podmínkách mohou být výsledky pochopitelně mírně odlišné, neboť je dále ovlivňuje kvalita paliva stejně jako instalace a údržba celého systému.

více