Čím nahradit starý kotel na tuhá paliva, výkon okolo 25 kW?

(7.1.2016) Dobrý den,
rozhoduji se, jakým kotlem na pevná paliva nahradím svůj stávající letitý ručně plněný v emisní třídě 2. Mám dům z roku 1969, kotel ve sklepě, tudíž preferuji samotížný pohon a hnědé uhlí. Plyn u nás není zaveden a i kdyby byl, je dražší, proto budu chtít zůstat u uhlí. Zároveň nechci nic na elektřinu, výpadky proudu jsou u nás časté, proto nechci riskovat a preferoval bych ruční přikládání. U automatu se bojím větší poruchovosti vzhledem k spalinovému ventilátoru, čerpadlu na oběh horké vody a podobně.
Vytápím celkem 210 m čtverečních a potřebuji kotel o výkonu 18-25 kW.

Odpověď

Dobrý den,

Dle vámi zadaných parametrů bych doporučoval litinový kotel Viadrus U32, při spalování hnědého uhlí splňuje 4. třídu, avšak při spalování černého splňuje třídu 5. a ekodesign, takže je možno žádat o dotaci. S přijetím dotace byste se však zavázal k tomu, že černým uhlím budete opravdu topit. Naopak pokud byste o dotaci nežádal, můžete ve Viadrus U32 topit nejen uhlím, ale také dřevem. Nutnosti instalovat čerpadla nejen k akumulačním nádržím byste se však nevyhnul ani u tohoto ručně plněného kotle. Vše se dá řešit instalací záložního zdroje.

Zvážil bych také automatický kotel na hnědé uhlí, například Benekov C27. Výrobce tohoto kotle poskytuje záruku 60 měsíců na kotlové těleso a 24 měsíců na elektroniku kotle. Benekov patří k tradičním českým výrobcům, všechny prvky jsou již dlouhodobě vyzkoušené, proto není třeba bát se problémů. I zde lze nainstalovat ozkoušený záložní zdroj, abyste měl jistotu, že při výpadku proudu nepřestanete topit.

 

Máte dotaz?

Fields marked with an * are required