Mohu žádat o kotlíkovou dotaci na krbová kamna?

(1.2.2016) Dobrý den, mám ústřední topení a plynový kotel MORA 10 kW, zemním plynem ale netopím, protože je drahý. Topím v dřevem v krbových kamnech. Uvažuji, že bych krbová kamna vyměnil za krbovou vložku s lepší účinností. Opět na topení dřevem, ale s výměníkem. Mohu dostat dotaci na pořízení krbové vložky s výměníkem? Bude v roce 2022 zakázáno používat i dnes běžně prodávaná krbová kamna?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel na krbové vložky se dotace nevztahují. Dotaci můžete žádat pouze pro výměnu klasického kotle na tuhá paliva. A v rámci kotlíkové dotace lze zakoupit pouze kotle, které jsou na seznamu registrovaných výrobků, který naleznete zde:

https://www.sfzp.cz/sekce/815/kotlikove-dotace/

Krbové vložky a krbová kamna na tomto seznamu nejsou.

K druhé části Vašeho dotazu ohledně povinnosti výměny krbových kamen platí, že povinnost výměny kotlů na tuhá paliva se týká veškerých spalovacích zdrojů, které nebudou splňovat emisní limity a mají tepelný příkon od 10 kW do 300 kW. Pokud tedy Vaše krbová vložka nebo kamna tohoto tepelného příkonu nedosahují, pak se nemusíte obávat a budete v nich moci topit i nadále.

Máte dotaz?

Fields marked with an * are required