Nový kotel vám starosti nepřidělá. Naopak. Budete klidně spát

(21.2.2016) Uvažujete o využití kotlíkových dotací? Odpovídáme vám na nejčastější dotazy, které se ke kotlíkovým dotacím váží. Poradíme, jakou cenu v žádosti o dotaci volit, na co vše je možné ji čerpat, nebo jak dlouho budete nový kotel muset používat. S vyřízením dotace si přitom nemusíte lámat hlavu sami. Pomohou vám certifikovaní dodavatelé.

Možná jste už zaregistrovali, že lze v rámci speciálního dotačního programu Státního fondu životního prostředí ČR získat od státu příspěvek až ve výši 100 % na pořízení nového kotle. To znamená kromě úspory na palivu také menší zátěž na životní prostředí a v neposlední řadě i pohodlnější obsluhu. S tzv. kotlíkovými dotacemi si v případě, že o nich uvažujete, poradíte poměrně snadno.

S novým kotlem bude topení jedna radost. Ušetříte nejen peníze

Pokud se bojíte, že provoz nového kotle finančně “neutáhnete”, jsou vaše obavy liché. Moderní kotle mají mnohem vyšší účinnost než ty staré. Vaše náklady na vytápění tedy poklesnou. A co víc, na nový kotel se samozřejmě vztahuje plná záruka od výrobce. Ta vám ušetří vrásky na čele při případné, byť nepravděpodobné, poruše. Naopak vypoví-li služby starý kotel, máte smůlu.

Kotel bude nutné využívat alespoň 7 let

Životnost nového kvalitního kotle na pevná paliva je několik desetiletí. Pokud se však z nějakého důvodu i přesto rozhodnete, že jej chcete prodat či třeba změnit typ vytápění, budete muset počkat alespoň sedm let, tedy do roku 2023. V opačném případě po vás bude stát chtít vrátit dotaci. Pokud se kotel, na který byla poskytnuta dotace, během této doby pokazí, má příjemce dotace povinnost jej vyměnit za jiný – kvalitativně srovnatelný či lepší. Záruční doba by tedy měla být jedním z hlavních kritérií při výběru nového kotle. Uznejte ale sami, že 7 let není nijak závratně dlouhá doba.

 

V žádosti cenu raději nadsaďte

Pokud si v době podání žádosti nejste jistí cenou výměny, raději ji nadsaďte. Příspěvek vám stejně bude vyplacen až na základě předložených faktur. Maximálně se může stát, že část dotace “propadne”. Problém by naopak vznikl tehdy, pokud byste cenu výměny podsadili a pak zpětně žádali o doplacení. To by už možné nebylo.

 

Dotace pokryje cenu kotle i montáž. Maximální příspěvek je 150 tisíc korun

Nejvyšší částka, kterou můžete v rámci tzv. kotlíkových dotací obdržet, je 150 tisíc korun. Za uznatelné náklady se přitom kromě pořízení kotle považují také montážní či stavební práce a vypracování projektové dokumentace.

S vyřízení dotace vám pomohou certifikované firmy

Odrazuje vás papírování a starosti spojené s vyřizováním dotace? Dobrá zpráva je, že abyste dotaci získali, nemusíte se o nic sami starat. Certifikované firmy za vás vyřídí celý dotační proces – od vytvoření projektové dokumentace, přes podání žádosti o dotace, až po montáž a uvedení zařízení do provozu. Seznam prověřených firem najdete na topmeuhlim.cz/prodejci nebo jej najdete na webových stránkách jednotlivých výrobců certifikovaných kotlů značek Viadrus, Benekov nebo Dakon.
Máte dotaz? Naši odborníci na vytápění vám rádi poradí.