Při výběru kotle buďte obezřetní

(20.1.2016) Chcete žádat o kotlíkové dotace? Předtím, než zakoupíte nový kotel na tuhá paliva, ověřte si, že je daný kotel zařazen na oficiálním seznamu SFŽP. Takové ověření vám ale nemusí paradoxně stačit. Že je kotel na tomto seznamu uveden, totiž nutně neznamená, že ve skutečnosti splňuje podmínky dotace a že je opravdu ekologický. Jak je to možné? A na co si tedy dát pozor?

Chcete žádat o kotlíkové dotace? Předtím, než zakoupíte nový kotel na tuhá paliva, ověřte si, že je daný kotel zařazen na oficiálním seznamu SFŽP. Takové ověření vám ale nemusí paradoxně stačit. Že je kotel na tomto seznamu uveden, totiž nutně neznamená, že ve skutečnosti splňuje podmínky dotace a že je opravdu ekologický. Jak je to možné? A na co si tedy dát pozor?

Záleží na tom, kdo certifikaci pro kotel vydává

Od konce roku 2015 nemají výrobci kotlů povinnost testovat své kotle v nezávislé zkušebně. Certifikát si mohou vystavit sami. Někteří neseriózní výrobci této skutečnosti využili a pokoušejí se deklarovat parametry, kterých jejich kotle při certifikaci nezávislým zkušebním ústavem nedosahují.

Jak upozornila Asociace výrobců topenářské techniky, na oficiální seznam se tak dostaly kotle, které  patrně  nesplňují  normy. Asociace  proto  jeden  z podezřelých  kotlů  na  vlastní  náklady  zakoupila  a  nechala  prověřit  v nezávislé zkušebně státního  Strojírenského zkušebního  ústavu  v Brně. Výsledek podezření potvrdil – kotel normám nevyhověl.

Asociace podniků topenářské techniky na problém upozornila Ministerstvo životního prostředí, které přislíbilo, že se touto záležitostí bude zabývat a certifikace důsledně prověří.  

Jak to ovlivní majitele kotlů?

Odborníci upozorňují, že se noví majitelé nevyhovujících kotlů, u kterých se dodatečně zjistí odchylka od norem, mohou dostat do velkých problémů. S velkou pravděpodobností by pak nastala situace, kdy by občané museli kotlíkovou dotaci vrátit státu zpět z důvodu nesplnění podmínek. A to bohužel i zpětně.

Pokud tedy uvažujete o výměně starého kotle na tuhá paliva za nový, ekologický, vybírejte pečlivě a vždy volte seriózní výrobce s dlouhodobými  zkušenostmi, kteří své kotle certifikují u nezávislých autorit. S výrobky tradičních českých značek Benekov, Dakon či Viadrus rozhodně neuděláte chybu a budete mít jistotu, že topíte opravdu ekologicky. Navíc vám s nimi nehrozí žádné problémy s úřady.

Tématu se podrobně věnovala Česká televize v reportáži Kotlíkové dotace i na naprosto nevyhovující topidla – certifikát si může vydat sám výrobce.