Jaké emisní třídy je můj kotel?

(Aktualizace 11.4.2022) – Vláda podpořila návrh ministerstva životního prostředí na dvouleté odložení zákazu používání starých kotlů. Aktuálně čekáme na novelu zákona o ochraně ovzduší, která by posunula zákaz provozu kotlů první a druhé emisní třídy na 1. září 2024.
(18.6.2019) Emisní třídy kotle – pojem se kterým se dnes setkáváme poměrně často. I vy se na nás obracíte s dotazy, jaké emisní třídy je váš starší kotel. Nevíte, zda ho budete moci používat i po roce 2022?

Co říká zákon?

Zákon praví, že od září 2022 budou mít domácnosti povinnost prokázat, že jejich kotel splňuje podmínky minimálně 3. emisní třídy. V opačném případě hrozí pokuty až 50 000 Kč. Prakticky už proto nebude možné kotle nižších emisních tříd provozovat. Jak ale zjistit emisní třídu u staršího kotle značky XY?

Jaké je emisní třídy?

Nejprve prohlédneme kotel a pokusíme se najít výrobní štítek, zde najdeme značku, typ, případně další informace. Ve finále pak lze oslovit příslušného výrobce a zjistit tak dotazem nebo na jeho stránkách příslušnou emisní třídu.

Pokud je kotel vyroben po 1. 3. 2000, pravděpodobně budete úspěšní.

Pokud je vyroben před tímto datem, nebude mít žádnou emisí třídu, respektive bude z dnešního pohledu v  1. nebo 2. emisní třídě. Emisní třída kotle je tedy neznámá, neboť před 1. 3. 2000 se emisní třídy nestanovovaly.

Co se starým kotlem 1. nebo 2. emisní třídy?

Jednou z možností je poohlédnout se po internetu, zda pro váš kotel neexistuje přestavbová sada, která nevyhovující kotel posunula do vyšší, tedy 3. emisní třídy. Takový kotel pak lze provozovat i dále. Pokud přestavbová sada neexistuje, nezbývá než výměna kotle. Poslední šancí, jak to provést s nejmenšími náklady je pak třetí vlna kotlíkových dotací.

Aktualizace

(11.4.2022) Vzhledem k aktuální situaci bude topení uhlím stále atraktivní alternativou. Pohodlně s dopravou až ke kotli zdarma po celé ČR, můžete dnes zakoupit balené uhlí například v eshopu Ridepal ZDE.

Máte dotaz?

Fields marked with an * are required